V roce 2014 se ve světě elektroniky začala nejvíce rozvíjet a inovovat právě nositelná elektronika. Proto o ní každý mluví, každý píše a brzy ji bude i každý nosit.

Poslední měsíce nositelná elektronika ujmula místo na pultech obchodů a nyní si ji již můžete snadno navléknout na Vaše zápěstí, ruce nebo i obličej.

Co je nositelná elektronika?

Z názvy by mohlo být jasné o co se jedná ale není to tak jednoduché jak se zdá. Správně jste poznali že je to elektronika, která se nosí na těle ale nejsou to sluchátka ani digitální hodinky.

Nositelná elektronika (wearebles) je napěchovaná senzory, propojená s Vaším mobilním telefonem většinou přes bluetooth a měřící Vaše ušlé kroky, naběhané kilometry, spálené kalorie, naspané hodiny a mnoho dalších veličin. Pomáhá Vám v motivací při splňování cílů a může Vás i skrze mobilní telefon koučovat.

Jak se nosí?

Většína chytré nositelné elektroniky je konstruována na zápěstí ve formě fitness náramků nebo chytrých hodinek ale v poslední době se stále více prosazuje elektronika, která se dá připnout na tělo, ve formě náhrdelníků, prsteny, vložky do bot, nebo dokonce zabudoaná v oblečení.

Jaké druhy nositelné elektroniky jsou na trhu?

Chytré hodinky

Chytré hodinky se nosí na zápěstí jako klasické hodinky ale jsou propojeny s Vaším mobilním telefonem na kterém Vám ukazují notifikace, můžete skrze ně ovládat hudbu, přijímat hovory, ovládat telefon. Většina chytrých hodinek funguje také jako fitness náramek. V neposlední řadě také ukazují čas 🙂 Jejich cena je vyšší než u klasických fitness náramků

Fitness náramky

Je jich řada velikostí, tvarů a materiálů. Fitness náramky mohou a nemusejí mít displej. Jejich hlavní výhoda je nízká spotřeba energie, cena a kvalitní měření Vaší aktivity. LED diody symbolizují splněné cíle. Fitness náramky bývají vodotěsné ale novou sms zprávu si na nich nepřečtete a čas také nezjistíte. 

Sportovní hodinky

Sportovní hodinky jsou speciální kategorie nositelné elektroniky. Většinou mají GPS senzor a jsou spojeny s hrudním pásem který měří váš tep nebo ho měří rovnou. Sportovní hodinky jsou oblíbené mezi běžci, cyklisty, bruslaří a všemi vytrvalostními sportovci, kteří potřebují data ze svého sportu posunout na další úroveň.

Chytré oblečení

Chytré oblečení kloubí zájem o módu a senzory. Měřitelná jsou nyní trička, ponožky, spodní prádlo ale boom chytrého oblečení se teprve očekává. Předpokládá se, že chytré oblečení bude moci měřit stejné hodnoty jako fitness náramky, zjistí Váš fyzický stav, bude měnit barvu, bude komunikovat s Vaším lékařem, bude podávat informace Vašemu koučovi. Máme se na co těšit.

Implantáty

Implantáty zde byly ještě před definováním slova nositelná elektronika a wearebles. Je to elektronika voperovaná pod kůži, takže ji nostíte vždy ssebou.  Můžete ji znát jako inzulínové pumpy pod kůží. V příštích 20 letech se očekávají velké inovace v tomto odvětví a velký zájem lidí.

Velcí hráči na poli nositelné elektroniky

Jawbone, FitBit, Misfit..to jsou značky které měly a mají úspěch na poli fitness náramků. Prodela so hodně kusů a fitness náramky díky nim získali svoje místo ve společnosti.

TomTom, Garmin a Polar jsou již zavedené značky které dominují trhu se sportovními hodinkami. 

Sony, Samsung, Motorola, LG, brzy Apple a Alcatal. To jsou firmy které ovládají trh s chytrými hodinkami. Nedrží monopol, protože díky crowfundingovým serverům se nyní na povrch mohou dostat i neznáme značky se svými produkty.

Kam a jak se nositelná elektronika bude posouvat?

Chytré hodinky, fitness náramky a ostatní. Dokáží nás dobře měřit, náš srdeční tep, obsah tuku v těle, předpovídají zdraví, zatíženost svalů. Mají k dispozici GPS senzory, gyroskopy a mohou měřit jak rychle, kam a jak vysoko běháme. 

Jejich nevýhoda je zatím v interpretování výsledků. Až se vyvynou algoritmy které zjistí jakou činnost provádíme, programy nám budou doporučovat jídlo jaké jíst v závislosti na naměřených datech, potom se nositelná elektronika stane nepostradatelným společníkem a trenérem našeho života.