Technologický boom fitness náramků nás v posledních letech pohltil téměř všechny, nyní je na řadě pořídit slušivý doplněk také našim mazlíčkům. Určitě se však nemusíte bát, nejedná se o nevkusný módní výstřelek, trackery pro psy a kočky jsou naopak nepostradatelnou výcvikovou pomůckou. Jedná se o nenápadná elektronická zařízení připojená k obojku, díky kterým můžete snadno a rychle zjistit polohu vašeho nezbedného čtyřnohého přítele. Ať už máte doma nenapravitelného útěkáře, pro kterého ani váš plot není sebemenší překážkou nebo se vaše kočička ráda toulá po nocích, s GPS obojky budete mít vždy dokonalý přehled o jejich pohybu.

Profesionální GPS radiové obojky

Již dříve jsme se mohli na trhu setkat s radiovými obojky, které pro zjištění polohy používají satelitní signál a radiový přijímač. Ačkoliv jsou skvělým pomocníkem pro myslivce a jejich lovecké psy, jeho velkou nevýhodou je omezení dosahu signálu, který většinou zvládá maximální vzdálenost okolo 15 km. Radiové obojky se tedy skvěle hodí k profesionálnímu využití pro již zmíněné myslivce, zkušené kynology nebo záchranáře. Při jejich pořízení si musíme dát pozor také na aktuální legislativu – profi GPS obojky pro psy používají často ke komunikaci frekvence v pásmu  VHF, které není volně dostupné a pro jejich využívání musíme mít povolení či licenci Českého telekomunikačního úřadu. Nevýhodou pro běžné chovatele pak může být jejich vysoká pořizovací cena, která u kvalitních zařízení startuje na 20.000,- Kč.

Mezi nejprodávanější GPS radiové obojky se určitě řadí produkty značky Garmin, Martin System nebo SportDog TEK. Tyto obojky nabízí kromě sledování GPS souřadnic a polohy psa také další funkce, jako jsou zvuková a vibrační upozornění, které umí pejskovi napovědět další povel nebo rozšíření o elektrostatické impulzy. Vybrané GPS obojky tedy můžete využít také jako plnohodnotný výcvikový obojek, se kterým můžete najednou kontrolovat třeba i 20 psů.

Chytré GPS obojky, které fungují díky mobilní síti GSM

Jednoznačně nejpopulárnějšími výcvikovými pomůckami pro chovatele jsou však určitě moderní GPS obojky, které můžete snadno propojit s chytrým telefonem, nebo si aktuální informace o mazlíčkovi zobrazit na notebooku či tabletu. Na rozdíl od profi radiových obojků jsou cenově mnohem dostupnější, kousky v dostatečné kvalitě můžete pořídit již v rámci 1.000 – 2.000,- Kč. Většinou se jedná o malé nenápadné zařízení – tzv. lokátor, který můžete snadno ukotvit ke stávajícímu obojku, některé GPS mechanismy jsou prodávány již jako komplet pevně spojený s obojkem do jedné části.

GPS trackery jsou většinou velice spolehlivé a přináší celou řadu výhod. Fungují na základě klasické mobilní GSM sítě, je tedy zapotřebí do lokátoru vložit SIM kartu s aktivním datovým tarifem. Tato technologie nám umožní sledovat mazlíčka všude tam, kde je dostupné běžné mobilní pokrytí, zároveň však musíme počítat s dodatečnými náklady na provoz zařízení. Plně dostačující mobilní tarif můžete pořídit již od 30,- Kč za měsíc, u většiny značek musíme však počítat také se servisními poplatky za provoz platformy, na které je možné informace přenášené z obojku sledovat. Před samotnou koupí je tedy potřeba se zaměřit nejen na samotnou pořizovací cenu, ale také mnohdy nemalé náklady na provoz. Někteří výrobci nabízejí výhodné roční či víceleté tarify a předplatné, jiné dokonce kompletní servis po několik let zcela zdarma. Níže se tedy můžete podívat na vybrané GSM obojky a klasické radio trackery pro psy, které svými funkcemi a vlastnostmi zaujaly naši redakci.

GSM lokátor Invoxia GPS Pet Tracker – vítěz mnoha testů

Tento GSM sledovací obojek je vhodný pro psy i kočky a obsadil přední příčky nezávislých zahraničních testů. Lokátor má ideální velikost a lze ho snadno připojit k vodítku, spárování s mobilní aplikací je velice rychlé a ovládání naprosto intuitivní. Dle výrobce by měla být značnou výhodou také dlouhá výdrž baterie, jejíž nízkou kapacitu vám ohlásí sama aplikace.

V aplikaci můžete nastavit a sledovat celou řadu funkcí, od samotné lokalizace mazlíčka až po jeho spánkové a aktivní cykly a historii pohybu, nastavit zde můžete ale také tzv. virtuální plot – tedy hranici při jejímž překročení dostanete automatické upozornění. Nespornou výhodou je také skutečnost, že vám výrobce nabízí tříleté předplatné tarifu zcela zdarma!

Tractive – GPS obojky pro psy i kočky

Obojky Tractive jsou další stálicí v neustále se rozšiřující nabídce, vybrat si můžete samotný lokátor k upevnění na obojek i komplet GPS trakovací obojek pro kočky. Výhodou je určitě jejich skvělé uživatelské hodnocení a recenze i skvělá pořizovací cena, musíme však počítat s dodatečnými náklady na předplatné zvoleného tarifu, které se pohybuje od 3,33 až po 7,99 EUR v závislosti na rozsahu plánu i období, na které si tarif předplatíte. V rámci nabízených funkcí, skvělé mobilní aplikaci a skvělé přesnosti GPS však tato cena určitě za zvážení stojí. Mimo funkce, které má takřka shodné s GSM lokátorem Invoxia, nabízí celou řadu praktických vychytávek, které se stejně jako aktuální cenu můžete dozvědět ZDE.

Kategorie: Vychytávky