Chcete mít svou domácnost pod kontrolou? Ovládejte ji jednoduše a takřka odkudkoliv díky chytrým zásuvkám a Wi-Fi modulům. Můžete tak snadno zapnout zavlažování zahrady, vypnout bojler nebo dokonce díky mobilním aplikacím sledovat vaši aktuální spotřebu elektrické energie.

Co jsou chytré zásuvky?

Jedná se o velice nenápadná zařízení, která vám však mohou ušetřit spoustu vaší, ale také elektrické energie. Chytré Wi-Fi zásuvky jsou malé adaptéry, které zastrčíte do stávající zásuvky, následně pak můžete zapojit požadovaný spotřebič. Instalace je tedy velice jednoduchá a nenáročná. Nyní již stačí pouze přidat na váš mobilní telefon odpovídající aplikaci a vše je připraveno pro vzdálené ovládání.

Jak vybrat chytrou zásuvku?

Stejně jako u dalších smart zařízení, se kterými můžete jednoduše ovládat zařízení vašeho domova, i chytré zásuvky zažívají v posledním roce obrovský boom a jejich nabídka se neustále rozšiřuje. Můžete si vybrat bluetooth zásuvky, které se skvěle hodí pro ovládání špatně dostupných zásuvek. Nebudete se již muset nahýbat hluboko za mrazák ani odtahovat skříně, když jednou za čas potřebujete spotřebič odstavit. Stejně snadno s nimi můžete ovládat zařízení celého bytu. Je ovšem nutné počítat s tím, že maximální dosah bluetooth zásuvky je maximálně 15 – 30 m. Na vzdálené ovládání z práce či dovolené tedy můžete zapomenout. Dalším, ale finančně poměrně náročným řešením, jsou chytré GSM zásuvky – ty nabízejí stejně jako Wi-Fi adaptéry spoustu vyspělých funkcí. Jejich ovládání zvládnete taktéž přes mobil, tablet či počítač a můžete je využívat i bez nutnosti připojení zásuvky k internetu. Mohou tedy posloužit na chatě, chalupě a dalších místech, kde nemáte k dispozici stabilní připojení k internetu, před příjezdem si tedy můžete zapnout bojler pomocí zaslání SMS či prozvonění tel. čísla.

Ideální střední cestou, která je navíc cenově dostupná, jsou populární chytré Wi-Fi zásuvky. Stačí je připojit k vaší wifině a můžete je ihned snadno ovládat z mobilu, tabletu i počítače. A to odkudkoliv, kde máte přístup na internet. Zahradní zavlažování tedy zapnete z pohodlí kanceláře, osvětlení terária zase z dovolené a klimatizaci před vašim příjezdem z práce.

Vypínejte, zapínejte, hlídejte spotřebu

Chytrou zásuvku nevybírejte jen podle ceny a designu, ale také podle podporované mobilní aplikace. V základu by samozřejmě měla umět daný spotřebič uvést do provozu či vypnout. Spousta aplikací však nabízí další užitečné funkce jako jsou statistiky a měření spotřebované elektrické energie nebo praktická možnost tvoření časových rozvrhů pro spotřebiče. Všem nadšencům a příznivcům smart technologií určitě také udělá radost kompatibilita a možnost propojení se službami Google Assistant, Apple HomeKit nebo Amazon Alexa. Pro spoustu z nás pak může být rozhodující také jazyk aplikace a podpora mobilních operačních systémů.